1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Windows 10 Etkinleştirme Hatası 0xc004f074 ve Çözümü

Windows 10 Etkinleştirme Hatası 0xc004f074 ve Çözümü

Windows 10 Etkinleştirme Hatası

Windows 10 işletim sistemi ilk yayınlandığı zaman, işletim sisteminin ücretsiz olarak yayınlandığını ve Windows 8 kullanıcıları için otomatik olarak yükseltme sunulduğunu gördük. Zaten bu sayede çok kısa bir süre içerisinde Windows 10 kullanım oranlarının bu denli artmasının nedeni de zaten kolay yükseltme yapılabiliyor olması olmuştu. Fakat hemen her kullanıcı işletim sistemi için kolayca yükseltme yapamıyor. Bu noktada en sık karşılaşılan sorun ise Windows 10 Etkinleştirme Hatası.

0xc004f074 hata kodu ile gösterilen sorun, sisteminizi bir türlü etkinleştirememenize neden oluyor. Genelde sunucu kaynaklı olarak karşımıza çıkan bu sorunun nasıl çözüleceğinden söz edelim.

Windows 10 Etkinleştirme Hatası için Çözüm

Eğer bahsedeceğimiz çözüm yollarını kullanarak soruna çözüm bulamazsanız, bu noktada Microsoft destek ekibine başvurmak gerekebilir. Sözü daha fazla uzatmadan çözüm adımlarına geçelim.

0xc004f074 hatası

 • İlk olarak arama bölümüne gelin ve “CMD” yazın. Komut isteminin üzerine gelin ve sağ tıklayın. Komut istemini direk olarak başlatmak yerine “Yönetici Olarak Çalıştır” özelliği ile başlatma yapmanız gerekiyor.
 • Sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalıştır” sekmesine tıklayın.
 • Şimdi burada uzun bir komut girmeniz gerekecek. Komut direk buradan kopyalayın. Tırnakları almadan “wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey” komutunu yazın ve Enter komutunu kullanın.
 • Şimdi ise yeniden etkinleştirme yapmayı denemeniz gerekiyor.
 • Bunun için ilk olarak “Başlat” kısmına girin.
 • Buradan ise “Ayarlar” kısmına tıklamanız gerekiyor. Hemen sonrasında ise “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına girin.
 • Sonrasında ise “Etkinleştirme” kısmına tıklayın.
 • Buradan da “Ürün Anahtarı Değiştir” kısmına girin ve yeniden etkinleştirme yapmayı deneyin.
 • Etkinleştirme yapmanızın ardından bilgisayarınızı yeniden başlatıp, etkinleştirmenin geçerli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Windows 10 Etkinleştirme Hatası için uygulayacağınız çözümler bunlar. Bu adımların sonrasında etkinleştirme sorunun ortadan kalkması gerekiyor. Fakat, her şeye rağmen yine de 0xc004f074 hata kodu ile karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka Microsoft Destek ekibiyle iletişime geçmeniz lazım.

Sorunu çözmek adına Microsoft Destek ekibi, cihazınıza uzaktan bağlantı kurabiliyor. Bunun için de destek sitesine girmeniz ve iletişim kanallarını kullanmanız yeterli olacaktır. Direk destek sitesi üzerinden Microsoft ekibiyle bağlantı kurabilirsiniz.

Microsoft Türkçe destek

Önerilen Yazı
Windows 0x80073cf9 Hatası ve Çözüm Yolları
Yorum Yap

Yorum Yap