İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Rehber
 3. Windows 10 IP Adresi Bulma Nasıl Yapılır?

Windows 10 IP Adresi Bulma Nasıl Yapılır?

Windows-10-IP-Adresi-Bulma

IP adresi, kimi zaman bir yazıcı eşleştirmesinde kimi zaman kablosuz bir bağlantı sırasında kimi zaman da iki cihaz arasında işletim kurulması noktasında gerekli olabiliyor. Her ne kadar genelde değişken adresler olsa da böyle durumlarda IP adresinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bu noktada kullanıcıların en çok merak ettikleri nokta, IP adreslerini nasıl öğrenecekleri. Hemen şu an için en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows 10 işletim sistemi üzerinden Windows 10 IP Adresi Bulma işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Windows 10 yeni bir işletim sistemi ve sürekli olarak güncelleniyor. Haliyle eski Windows sürümlerinde kullanılan yöntemlerin bazı farklılıklar gösterdiğini söylemeyi de ihmal etmeyelim. Bu noktada iki farklı önerimiz olacak. Dilerseniz hemen işlemlere geçelim.

Windows 10 IP Adresi Bulma 1.Yöntem

İlk yöntemimiz, en kolay yöntemlerden bir tanesi olan görev yöneticisi üzerinde IP adresi bulma yöntemi. Burada yapmanız gereken tek işlem görev yöneticisini açmak olacak.

 • İster görev çubuğundan aratarak, isterseniz de “CTRL+ALT+Delete” kombinasyonunu yapıp buradan “Görev yöneticisi” sekmesine tıklayarak görev yöneticisini başlatıyoruz.
 • İlk defa görev yöneticisini açtıysanız ya da tercihiniz buysa, kompakt mod karşınıza çıkacaktır. Yani çok detaylı menülerin olmadığı mod karşınıza çıkacak.Windows 10 IP Adresi Bulma
 • Detayları açmak için “Daha Fazla” sekmesine tıklıyoruz.
 • Burada yeni menülerin açıldığını göreceksiniz. Açılan yeni menüler içerisinde “performans” sekmesine tıklayın.
 • Sonrasında ağ adaptörünüzü seçmeniz gerekiyor. Bu kısımda IPv4 ve IPv6 sekmesinin olduğunu göreceksiniz. Seçeneğin karşısında yazan adres, sizin IP adresini olarak kullanılmaktadır.

Windows 10 IP Adresi Bulma 2.Yöntem

Biraz daha karmaşık ancak yine kullanılan yöntemlerden biri olan sistem bilgisi üzerinden kontrol bölümüne geçelim. Sistem bilgisi üzerinden kontrol yaparak da IP adres tespiti mümkündür. Bunun için yapacağınız işlemler kolay.

 • Başlat kısmına girin.
 • Arama menüsüne “Sistem bilgileri” ifadesini yazarak arama yaptırın. Arama sonuçlarında sistem bilgisi kısmının ortaya çıktığını göreceksiniz.
 • Solda yer alan panel üzerinden seçenekler karşınıza çıkacaktır.
 • Buradan “” kısmını seçin. Ağ sekmesine girdikten sonra ise “+” sekmesine tıklayın.

Windows 10 IP Adresi Bulma

 • Daha fazla seçeneğin görüntülendiğini göreceksiniz. Bu kısımda “Bağdaştırıcı” kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Sağ kısımda açılan menüden “IP adresi” sekmesinin bulunduğunu göreceksiniz. Bu kısımda IP adresinizin de yazdığını görmek mümkün olacaktır.
 • IPv4 ve IPv6 kısımlarınızı, daha doğrusu ifadelerini direk olarak göremeyebilirsiniz.

Windows 10 IP Adresi Bulma konusunda deneyebileceğiniz yöntemler bunlar. Bu yöntemler sizin adresinizi öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap