İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Windows 10 Kurcalama Koruması Nasıl Kapatılır?

Windows 10 Kurcalama Koruması Nasıl Kapatılır?

Windows 10 Kurcalama Koruması

Windows işletim sistemi için yeni güncellemeler hızlı bir şekilde yayınlanmaya devam ediyor. Güncellemeler için son olarak 1903 sürümünün yayınlandığını görmüştük. Microsoft tarafından sunulan yeni sürümle beraber önemli bazı güvenlik artıları da sunulmuş oldu. Bu güvenlik artıları içerisinde ilk dikkat çeken kısım ise Windows 10 Kurcalama Koruması sistemi oldu.

Sisteminizin korumasını bir adım öteye taşıyacak olan Windows 10 Kurcalama Koruması özelliği, daha önceki sürümde de kullanılmıştı ancak yeni sürümde hem biraz daha kullanışlı hale getirildi hem de varsayılan olarak açık konuma getirildi. Peki, bu uygulamanın artıları neler? Nasıl bir koruma sunuluyor?

Windows 10 Kurcalama Koruması Nedir?

Öncelikle korumanın ne olduğu konusunda bilgiler verelim. Windows 10 Kurcalama Koruması, sistem dosyalarına erişmek isteyen zararlı yazılımların önüne geçiyor. Sisteme bulaşıp, Windows Defender uygulamasının özelliklerini ve koruma artısını devre dışı bırakma konusunda etkili olan casus yazılımlara karşı olan sistem, Windows Defender uygulamasında herhangi bir açık olmasının önüne geçiyor.

Programı devre dışı bırakmaya yönelik saldırılar bu şekilde geçersiz kılınmış oluyor. Yetkisiz değişikliklerin önüne geçildiği için, korumanın kapatılması engelleniyor ve bu şekilde casus yazılımların sisteme erişmesi de engellenmiş oluyor.

Windows 10 Kurcalama Koruması

Kurcalama Koruması Nasıl Kapatılır?

Söz konusu özellik sayesinde casus yazılımların ilk aşamayı geçmesi engellenmiş oluyor. Yeni sürüm güncellemesi sonrasında bu özelliğin aktif olarak kullanılması sağlandı. Yani tam anlamıyla koruma sunulması için Microsoft’un bu korumayı varsayılan olarak açık konuma getirdiğini görüyoruz.

Fakat bazı zamanlarda, dışarıdan yüklemek istediğiniz uygulamalar için koruma engel oluşturabiliyor. Bu gibi durumlarda korumayı manuel olarak kapatmak isteyebiliyorsunuz. Bunun için neler yapabileceğinize bakalım.

  • Başlat kısmının yanında yer alan arama butonuna tıklayın. Burada “Windows Güvenliği” yazarak arama yapın.
  • Arama sonuçlarında “Windows Güvenliği” sekmesine girin.

Windows 10 Kurcalama Koruması

  • Bu kısımda ise “Virüs ve Tehdit Koruması” kısmına girin.

Windows 10 Kurcalama Koruması

  • Ayarları Yönet” seçeneğini seçin ve “Kurcalamaya Karşı Koruma” özelliğini kapatın.

Windows 10 Kurcalama Koruması için bilinmesi gereken detaylar bunlar. Son olarak güvenlik için önemli bir adım olan özelliğin, açık konumda tutulmasının önerildiğini de ekleyelim.

Yorum Yap

Yorum Yap