İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Rehber
 3. Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Yapılır?

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Yapılır?

windows 10 kurtarma sürücüsü

Microsoft sürekli olarak Windows işletim sistemlerini güncelliyor. Eski sürümlerde de genelde bu şekilde bir strateji karşımıza çıkmıştı. Fakat Windows 10 işletim sistemi sonrasında güncelleme durumu biraz daha değişti. Artık çok daha sık güncellemeler yayınlanıyor. Güncellemeler belli aralıklarla gelmeye devam ediyor ancak son dönemde güncelleme sorunları da karşımıza çıkmaya başladı. Bu noktada akıllara ilk olarak Windows 10 Kurtarma Sürücüsü oluşturmak geliyor.

Eğer güncelleme işleminde herhangi bir sorun yaşarsanız, güncelleme dosyalarının kararlı sisteminizi bozduğunu da görebilirsiniz. Böyle bir durumda Windows 10 Kurtarma Sürücüsü kullanılarak, kararlı sürümünüz geri getirilebilir ya da doğrudan kurtarma ya da düzeltme yapabilirsiniz.

Tabii ki Windows 10 Kurtarma Sürücüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için öncelikle bir sürücü oluşturmanız gerekiyor. Peki, bu işlemi nasıl oluşturacağız?

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Oluşturma

Kurtarma sürücüsü oluşturma adımlarına geçiş yapmadan önce bu konuda bilmeniz gereken detaylardan söz edelim.

İlk bilmeniz gereken kısım en az 8 GB alanınızın olduğu bir flaş diske sahip olmanız. Boş yer olmaması durumunda Kurtarma Sürücüsü oluşturmak mümkün olmuyor. Dilerseniz şimdi sürücünün nasıl oluşturulacağı kısmına geçelim. Adım adım işlemleri takip edin.

 • Başlat menüsüne gelin ve burada yer alan arama çubuğuna “çalıştır” yazarak çalıştırma kısmını açın.
 • Çalıştır ekranına “recoverydrive.exe” yazısını yazın ve “Tamam” seçeneğine basarak komutun çalışmasını sağlayın.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü

 • Burada karşınıza gelen ekran üzerinden “sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekle” seçeneğini seçmeniz gerekecek.
 • Şimdi komutları izleyerek ilerlemeniz gerekiyor. Kısa bir işlem düzenlemesi yapılacak. Bu işlem düzenlemesiyle beraber yedeklerin oluşturulmaya başladığını göreceğiz.
 • Yedekleme işleminin düzenlemesi biraz zaman alacaktır.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü

 • Hemen sonrasında ise bir flaş disk takmanız konusunda uyarı mesajının sunulduğunu göreceksiniz. Sunulan uyarı mesajını görmenizin ardından, yukarıda söz ettiğimiz gibi 8 GB minimum kapasiteye sahip olan bir flaş disk takmanız gerekecek.
 • Windows 10 Kurtarma Sürücüsü oluşturmak için kullanılacak olan bu disk alanının yeterli olduğundan emin olun.
 • Ayrıca disk üzerinde yer alan tüm bilgilerin silineceğini de ekleyelim. Disk için mini bir biçimlendirme işlemi yapılacak. Biçimlendirme sonrasında ise kurtarma sürücüsü flaş içerisine yüklenmeye başlayacak.
 • Bunun için de flaş diskiniz algılandığı zaman diski seçmeli ve ileri butonunu kullanmalısınız. Hemen sonrasında ise “oluştur” komutunu kullanmak yeterli olacaktır.

Kurtarma Sürücüsü oluşturma konusunda kullanacağınız adımlar bunlar. Bu işlemlerle beraber kurtarma medyasına erişim sağlamış olacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap