1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Windows 10X İşletim Sistemi ve Farkları

Windows 10X İşletim Sistemi ve Farkları

Windows 10X

Microsoft, yeni seri ürünlerini kısa süre önce tanıtıma çıkardı. 2 Ekim tarihinde hem yeni tablet modellerini hem de yeni Surface Laptop modelleri tanıtıldı. Markanın bunun yanında özel bir seri olarak Windows 10X tanıtımını da gerçekleştirdiğini gördük.

Windows 10X işletim sistemi sürümünün ortaya çıkmasıyla beraber bu sürümün nasıl kullanılacağı ve ne gibi artılar sunacağı merak edilmeye başlandı. Microsoft etkinlik sırasında bu konularda da bilgiler verdi. Hemen yeni işletim sistemi sürümünün tam olarak nasıl özellikleri olduğuna ve nasıl kullanılacağına bakalım.

Windows 10X Nedir?

Windows 10X, özelleştirilmiş olan bir işletim sistemi sürümü. Bu sürümü hemen her cihazda kullanmak mümkün değil. Bu sürüm sadece özelleştirilmiş olan cihazlarda kullanılabilecek. Takip edenler bilecektir, Microsoft etkinlik sırasında çift ekranlı ürünler tanıttı. Çift ekranlı bir tablet modeli ve çift ekranlı bir telefon modeli tanıtıldı. Çift ekranlı telefonlar ve tabletlerde kullanılacak olan işletim sistemi de bu sürüm olacak.

Sadece Microsoft modellerinde değil, bunun yanında çift ekranlı diğer cihazlarda da yeni işletim sisteminin kullanılması sağlanacak. İşletim sisteminin kullanılması için bir şart daha olacak. Bu şart ise cihazda Intel işlemcinin kullanılması şartı. Intel işlemci dışında kalan işlemcilerle çalışan cihazlarda söz konusu işletim sistemini görmek mümkün olacak.

Windows 10X

Planlamalara göre 2020 yılında tanıtılacak olan Asus, HP ve Dell çift ekranlı bilgisayar modellerinde söz konusu işletim sistemi sürümünü görmek mümkün olacak. Yine bu işletim sisteminin çalıştıracağı uygulamalar için de açıklamalar yapılmış durumda.

Buna göre söz konusu işletim sisteminde Microsoft Store üzerinden indirilen uygulamaları kullanmak mümkün olacak. Ek olarak Win32 uygulamalarının da yine destekleneceği açıklandı. Tüm bu uygulamalar için destekli platformları kullanmak yeterli olacak.

Windows 10X işletim sisteminin genel olarak ana işletim sistemi sürümünün çift ekranlı versiyonu olarak gösterebiliriz. Zaten desteklenen cihazlarda sadece çift ekranlı cihazlar olacak. Aynı cihaz üzerinde farklı ekranlar ile farklı görevleri yerine getirmeniz konusunda yardımcı olacak olan yeni işletim sistemi sürümünün 2020 yılında tüm detayları ortaya çıkmış olacak. Microsoft’un bu seri için düşündüğü özelleştirmeler hakkında da bilgileri yine bu şekilde alabileceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap