İlginizi Çekebilir
Dondurma
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Yerli Otomobilin Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Yerli Otomobilin Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Yerli Otomobil

Yerli Otomobil Hakkında

Türkiye’nin kendi mülkiyet hakkına sahip olduğu ilk yerli otomobil girişimi 1961 yılında 4 adet üretilmiş Devrim arabalarıydı. Bu arabalar Tülomsaş Müzesi’nde sergilenmektedir ve çalışır durumdadır. Bundan sonraki ilk girişim Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank’ın desteğiyle Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde 27 Aralık Cuma günü “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması” adı altında lansman düzenlendi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. ya da kısa adıyla TOGG adıyla bilinen firmanın CEO’su olan Mehmet Gürcan Karakaş otomobilin özelliklerini ayrıntısıyla anlattı. Türkiye, 60 yıllık çalışmaları sonucunda 2019 yılının Aralık ayında emeğinin karşılığını aldı. Yerli otomobilin özellikleri bir çok yerden ilgi topladı. Yerli otomobilin fiyatı oldukça merak konusu olmakla beraber özellikleri de merak edildi. Yerli otomobilin fiyatı hakkında henüz kesin bilgi verilmedi. Mehmet Gürcan Karakaş “Bu otomobil kimden pazar payı alır diye düşünülüp fiyat buna göre belirlenecektir.” diye ekledi.

Yerli Otomobilin Özellikleri Nelerdir?

2011 yılından beri planlanan 2017’de çalışmalara başlanan yerli otomobilin çalışmalarının sonucu görüldü. TOGG olarak çıkış yapan Türkiye için gurur kaynağı olan yerli otomobilin en önemli özelliği elektrikli bir araç olması olabilir. Dünya devlerinin son teknoloji olarak öne sürdüğü elektrikli araçlarıyla yarışacak durumda olmak yerli ve milli bir gurur kaynağıdır. Aracın bataryasının doldurulması için Türkiye’deki altyapının iki yıl içinde tamamlanacağı bildirilmektedir. Otomobili diğer araçlardan ayıran bir başka özelliği ise arabanın kenarlarındaki çıkıntılı ayna sistemlerinin olmamasıdır. Aynalar yerine kamera sistemi kullanılacaktır. Aracın hem önden hem de arkadan çekiçli çift motora sahiptir. Bu motorlar ise gücünü bataryalardan alacaktır. Otomobilin yarım saat içinde şarj edilebilmesi de mevcut özellikleri arasındadır. Otomobil Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile sürekli internete bağlı bir durumda olacaktır. Otomobillerde bulunan kesintisiz internet ise otomobilin otonom sürüş sistemlerinin olacağı ihtimalini göstermektedir.

 

Yerli Otomobil

Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Yerli Otomobil için 2021’de Bursa’da fabrika açılacaktır. Fabrikadan ilk araç 2022’de çıkarılacak, seri üretime geçilecek ve satışa sunulacaktır. Satış fiyatı henüz belirlenmemiştir. Fakat otomobil tanıtım gününden bu yana binlerce sipariş almıştır.

Önerilen Yazı
Nesnelerin İnterneti Nedir?
Yorum Yap

    Yorum Yap